In association with

Previous Winners

Winners 2014

  • Training and Development: Safety Critical, Cleator Moor.
  • Exporter of the Year: Oxley Group, Ulverston.
  • Community Involvement: Heart of the Lakes, Ambleside.
  • Innovation Award: Truncator Limited, Ambleside.
  • Environmental & Energy Awareness: Cumberland Pencil Company, Lillyhall, Workington.
  • Retailer of the Year: Armstrong Ward, Kendal.
  • Tourism and Hospitality: The Trout Hotel, Cockermouth.
  • New Business of the Year: Cherry Tree Fashions Ltd., Workington.
  • Service Business of the Year: Lamont Pridmore, Carlisle
  • Manufacturing Business of the year: Innovia Group, Wigton
  • Best Use of Digital and/or Social Media: Omega Music (UK) Ltd, Brampton
  • Customer Service Excellence: Enesco Limited, Carlisle
  • Rising Star: Marie Tattersall, Acorns Pre School (Cleator Moor) Ltd.
  • Businessperson of the Year: Paul Murphy, Simplyco, Cockermouth.
  • Social Enterprise of the Year: Brathay Trust, Ambleside.
  • Lifetime Contribution to Cumbria: Chris Holmes.

Winners 2013

  • Training & Development Award: Two Castles Housing Association
  • Exporter of the Year: Triveritas
  • Community Involvement: GlaxoSmithKline Out of Eden
  • Innovation Award: Oxley Developments
  • Environmental & Energy Awareness: Appleby Manor Hotel
  • Retailer of the Year: Cranstons Quality Butchers
  • Tourism & Hospitality: The Cranleigh
  • New Business of the Year: Carvetii Coffee
  • Service Business of the Year: Lakes Speciality Foods Ltd
  • Manufacturing Business of the year:Oxley Developments TIS Cumbria Ltd.
  • Best Use of Digital and/or Social Media: Theatre by the Lake
  • Customer Service Excellence: Story Homes
  • Rising Star: Samantha Birkett-Leigh, Bliss Nail Studio and Academy
  • Businessperson of the Year: David Hymers, Totalpost Services Plc
  • Judges’ Award for Special Achievement: Susan Eccles, The Trout Hotel
  • Social Enterprise of the Year: Carlisle & District Credit Union
  • Lifetime Contribution to Cumbria: Graham Lamont, Lamont Pridmore


Winners 2012

  • Training & Development: Lamont Pridmore
  • Exporter of the Year: Totalpost Services plc, Alston
  • Community Involvement: Richardson’s of Whitehaven
  • Innovation & Technology: Envirohomes, Aspatria
  • Environmental Awareness: Lakes Free Range Egg Co, Penrith
  • Tourism & Hospitality: Tullie House Museum, Carlisle
  • Business of the Year (Small): EcoLogicLiving Ltd, Carlisle
  • Business of the Year (Medium): Wax Lyrical, Lindal-in-Furness
  • Business of the Year (Large): Stobart Group, Carlisle
  • Best Use of Digital/Social Media: The Cumberland Pencil Co Ltd, Workington
  • Customer Service Excellence: Walby Farm Park, Carlisle
  • Young Entrepreneur: Claire Watson, Pure Touch, Cockermouth
  • Businessperson of the Year: Mike Armstead, Wax Lyrical, Lindal-in-Furness
  • Social Enterprise: Cumbria Gateway, Carlisle
  • Lifetime Contribution to Cumbria: Gerard Richardson, Richardson’s of Whitehaven

Winners 2011

  • Training and Development: TIS Cumbria, Workington
  • Exporter of the Year: Innovia Films, Wigton
  • Community Involvement: Forge Europa, Ulverston
  • Innovation & Technology: National Nuclear Laboratory, Seascale
  • Environmental Awareness Award: Newlands Adventure Centre, Keswick
  • Innovation in Energy: National Nuclear Laboratory, Seascale
  • Tourism and Hospitality Award: Walby Farm Park, Carlisle
  • Small Business of the Year: Totalpost, Alston
  • Medium Business of the Year: Reays, Wigton
  • Large Business of the Year: H&H Group, Carlisle
  • Best Business Website: South Lakes Hotel, Grange-over-Sands
  • Employee of the Year: James Hocking, Amcor Flexibles, Workington
  • Young Entrepreneur of the Year: Marie Tattersall, Acorns Pre-School, Cleator Moor
  • Businessperson of the Year: Andy Hooper, Westlakes Engineering, Whitehaven
  • Social Enterprise of the Year: Whitehaven, Egremont and District Credit Union, Whitehaven
  • Lifetime Contribution to Cumbria: Rob Cairns, Furness Building Society, Barrow


Winners 2010

  • Training & Development Award: H & H Group plc, Carlisle
  • Exporter of the Year: Trade Copiers Limited, Penrith
  • Community Involvement: BAE Systems, Barrow
  • Innovation & Technology Award: National Nuclear Laboratory, Sellafield
  • Environmental Awareness: Robert Wiseman Dairies, Carlisle
  • Innovation in Energy: Forge Europa, Ulverston
  • Best Tourism Attraction: Walby Farm Park, Carlisle
  • Business of the Year (Small): Westlakes Engineering Limited, Moor Row
  • Business of the Year (Medium): Robert McBride Limited, Barrow
  • Business of the Year (Large): Armstrong Watson, Carlisle; Highly commended: Stobbarts Limited, Workington
  • Web & Information Technology: Snugbaby, Carlisle
  • Employee of the Year: Kathryn Higgins, Amcor Flexibles, Workington
  • Young Entrepreneur of the Year: Sonya Haandrikman, Celebrations, Carlisle
  • Businessman of the Year: John Baker, Carlisle Racecourse
  • Businesswoman of the Year: Soodsawat Rigg, Northern School of Asian & Oriental Cooking, Barrow
  • Lifetime Contribution to Cumbria: Gerry Woodcock


Winners 2009

  • Training & Development Award: Westlakes Engineering Limited
  • Exporter of the Year Award: Trade Copiers Limited
  • Community Involvement Award: BAE Systems Submarine Solutions
  • Manufacturing & Engineering Award: Twoey Toys, Mike Miller Associates
  • Innovation & Technology: Oxley Developments Co. Ltd.
  • Environmental Awareness Award: Ullswater Steamers
  • Tourist attraction (public vote): Upfront Gallery and puppet theatre
  • Business of the Year (Small): Rothay Garden Hotel
  • Business of the Year (Medium): System Group
  • Business of the Year (Large): Cumberland Building Society
  • Manager of the Year: Alistair Urquhart, Westmorland Limited & Karon Kirkland, Ghyllmount Dental Practice (joint winners)
  • Employee of the Year: Ross Nicolson, Kingmoor Park Properties
  • Young Entrepreneur: Sarah Simpson, The Loft Beauty Rooms
  • Businessman of the Year: Sean Parnaby, West Port
  • Businesswoman of the Year: Denise Hutton-Gosney, Razzamataz
  • Lifetime Contribution: Mike Smith, Gen II


Winners 2008

  • Training and Development: Bells of Lazonby
  • Exporter of the Year: Primasonics International Limited
  • Community Involvement: Derwent & Solway Housing Association
  • Manufacturing & Engineering: BAE Systems Pipe Production Facility
  • Innovation & Technology: 3SL
  • Environmental Awareness: Capita Symonds
  • Visitor Attraction: Walby Farm Park
  • Business of the Year (Small): Grisdales and AstSigns
  • Business of the Year (Medium): Calder Foods
  • Business of the Year (Large): The Cumberland Building Society
  • Manager of the Year: Marie Twiss-Walker, Hoopers
  • Employee of the Year: Paul Sermon, Amey
  • Entrepreneur of the Year: Christopher Harrison, Harrison Northern Ltd
  • Businessman of the Year: David Allen, David Allen & Co. Chartered Accountants
  • Businesswoman of the Year: Sarah Dunning, Westmorland Limited
  • Lifetime Contribution: Bill Lowther

Awards 2011


Awards 2010


Awards 2009


Awards 2008


Awards 2013

Awards 2014